Socialno delo ob soočanju s smrtjo

Socialno delo s starimi ljudmi


Stopnja: 2
Letnik: 1
Študijski program: Socialno delo

Nosilci: Lea Šugman Bohinc
20202000651255


Cilji:

Usvajanje in poglabljanje konceptov in teorij različnih družbenih, kulturnih, verskih in osebnih kontekstov doživljanja, razmišljanja in ravnanja v zvezi z bližino smrti.

Razumevanje življenjskih izgub in stresov ter specifičnih potreb, ki jih ljudje doživljajo ob umiranju in žalovanju.

Usvajanje in izkazovanje strokovnih postopkov in spretnosti socialne delavke, delavca ob soočanju s smrtjo – s posebnim poudarkom na spretnosti pogovora.

Spoznavanje mreže služb za podporo umirajočim in njihovim svojcem oz. žalujočim, izkazovanje strokovne usposobljenosti za sodelovanje v (interdisciplinarnem) timu in za koordinacijo timskega dela na tem področju.


Vsebina predmeta:

1. Epistemološka, kulturna, verska, individualna pogojenost odnosa do umiranja in smrti. Prepad med »dejanskim« in »idealnim« umiranjem ter smrtjo in njegove posledice za vrednotni sistem socialne delavke, delavca. Predstave o »dobri« smrti v sodobni zahodni družbi.
2. Teorije izgub, faze umiranja in proces žalovanja.
3. Celovita skrb za umirajoče in podpora njihovim svojcem.
a) Soustvarjanje pogovora v smeri dogovorjenih želenih sprememb s pomočjo različnih postopkov oz. metod: vzpostavljanje osebnega stika in delovnega odnosa; raziskovanje življenjskega sveta skozi prizmo ciljev in virov za njihovo uresničevanje; individualno načrtovanje želenih sprememb (npr. kakovostnega življenja-umiranja) in njihovo stabiliziranje; (kognitivno, socialno, čustveno in vedenjsko) preokvirjanje izgube (npr. s perspektivo moči, z metodo reke življenja itn., z vprašanji izjeme in smisla, s humorjem itn.); sprava; proslavljanje (majhnih) dosežkov; idr. Sinergetika psihosocialne podpore in pomoči v socialnem delu z umirajočimi in žalujočimi. Praktična priporočila socialnim delavkam in delavcem: utilizacija oz. sprejemanje vsega brez zavračanja; spremljanje, pridruževanje, predaja izkušenj; ukrepanje namesto čakanja, odlašanja; prostor/čas za predah, počitek med dogajanjem; drža nevednosti. Vodenje skupine za samopomoč žalujočih.
b) Interdisciplinarno timsko delo socialne delavke z umirajočim, njegovimi svojci, drugimi člani tima (strokovnjaki: zdravnik idr. medicinsko osebje; prostovoljci), z drugimi ustanovami in njihovimi oddelki, z drugimi strokami, različnimi (nevladnimi) organizacijami v skupnosti, z javnostjo. Raziskovanje vloge skupnosti kot pomembnega vira podpore in pomoči umirajočemu in njegovim svojcem.
4. Supervizija, intervizija, vseživljenjsko izobraževanje socialnih delavk, delavcev, sodelovanje pri izobraževanju študentov (praktikantov) in pripravnikov, udeležba v kontinuiranem raziskovanju oz. sprotni evalvaciji in izboljševanju kakovosti socialne skrbi za umirajoče in njihove svojce.
5. Etika udeleženosti (participacija umirajočih in njihovih svojcev v interakciji socialnega dela) in etične dileme na področju socialnega dela z umirajočimi in žalujočimi (npr. vprašanje evtanazije).


Temeljna literatura:

Baldwin, M. A., Woodhouse, J. (eds.) (2011). Key Concepts in Palliative Care. London: Sage. (poglavja po izbiri študenta)

Bern – Klug, M. (ed.) (2010), Transforming Palliative Care in Nursing Homes. The Social Work Role. New York: Columbia University Press. (poglavja po izbiri študenta)

Clark, D. (2002), Between hope and acceptance: the medicalisation of dying. British Medical Journal, 324: 905-907.

Currer, C. (2001), Responding to Grief: Dying, Bereavement and Social Care. New York: Palgrave. (poglavja po izbiri študenta)

Hart, B., Sainsbury, P., Short, S. (1998), Whose dying? A sociological critique of the »good dearh«. Mortality 3, 1: 65-77.

Klevišar, M. (1994), Spremljanje umirajočih. Ljubljana: Družina.

McManus, R. (2013), Death in a Global Age. New York: Palgrave Macmillan. (poglavja po izbiri študenta)

Mlinar, A. (2005), Evtanazija: zgodovinski pregled, današnji položaj in etična refleksija. Ljubljana: Študentska založba. (poglavja po izbiri študenta)

Monroe, B. (1998), Social Work in Palliative Care. V: D. Doyle, GWC Hanks, N. MaDonald (eds), Oxford Textbook of Palliative Medicine. Oxford: Oxford University Press.
Ostaseski, F. (2004), Prijateljevanje s smrtjo. Ljubljana: Slovensko društvo Hospic.

Russi Zagožen, I. (2001), Živeti s staranjem in smrtjo: priročnik za voditelje skupin starih za samopomoč. Ljubljana: Inštitut Antona Trstenjaka. (poglavja po izbiri študenta)

Small, N. (2001), Social Work and Palliative Care. British Journal of Social Work, 31: 961-971.
Štimac, L. Štabmuk, A. (2013), The need for training in palliative care for social workers in care homes for older people in Zagreb = Potreba za edukacijom iz palijativne skrbi socijalnih radnica u domovima za starije u Zagrebu. Dialogue in Praxis, 2. 1-2: 41-59.

Weinstein, J. (2008), Working with Loss, Death and Bereavement: a Guide for Social Workers. London: SAGE. (poglavja po izbiri študenta)

(Seznam vključuje literaturo za projektno delo študentov.)


Pogoji za vključitev v delo:

Pogoj za vključitev v delo je vpis v tekoči letnik študija na 2. stopnji.
Pogoj za pristop k izpitu je izdelan in predstavljen seminar kot del prav tako končane projektne naloge.


Metode ocenjevanja:

a) Skupinska seminarska projektna naloga z oceno 6-10 (pozitivno), 1-5 (negativno) 40%
b) Pisni izpit z oceno 6-10 (pozitivno), 1-5 (negativno) 60%.


Delež v %:seminarska projektna naloga 40%, pisni izpit 60%