Pravilnik o ECTS kreditnem sistemu študija

1. člen

 

(Splošna določila)

(1) S tem pravilnikom se določi:

- postopek za ugotavljanje in preverjanje dejanske študijske obremenitve študentov

 

- pristojnosti koordinatorjev za izvajanje ECTS kreditnega sistema študija

- postopke za priznavanje kreditnih točk, pridobljenih v drugih študijskih programih na Univerzi v Ljubljani ali drugih visokošolskih zavodih.

 

 

2. člen

(Ugotavljanje in preverjanje dejanske študijske obremenitve študentov)

(1) Fakulteta za socialno delo (v nadaljevanju FSD) ovrednoti študijske programe za pridobitev izobrazbe s kreditnimi točkami po sistemu ECTS v skladu z merili za kreditno vrednotenje študijskih programov po ECTS (v nadaljevanju: Merila). Kreditno ovrednotenje za posamezne predmete se določi v učnem načrtu predmeta.

(2) Nosilci predmetov posameznih študijskih programov ugotovijo oz. izmerijo dejansko študijsko obremenitev študentov. Dejansko obremenitev študentov ugotovijo z vprašalniki, intervjuji in po potrebi z drugimi oblikami ugotavljanja obremenitev študentov.

(3) V obremenitev študenta se štejejo: predavanja, seminarji, vaje in druge oblike organiziranega študijskega dela (praktično usposabljanje, hospitacije, nastopi, terensko delo ipd.), individualno študijsko delo (sprotno delo, študij literature, seminarske naloge, projektno delo, raziskovalno delo), priprava na izpite in/ali druge oblike preverjanja znanja ter diplomska (magistrska, doktorska) naloga.

(4) Študenti sodelujejo pri ocenjevanju in preverjanju dejanske študijske obremenitve.

Oblike sodelovanja študentov so naslednje:

- študenti so dolžni sodelovati pri intervjujih, anketiranjih in drugih oblikah ugotavljanja študijske obremenitve

- študentski svet FSD zagotovi, da se po uvedbi novega študijskega programa preveri dejanska obremenitev študenta vsako študijsko leto do diplomiranja prve vpisane generacije, potem pa najmanj vsaki dve leti

- študentski svet FSD imenuje svoje predstavnike, ki bodo sodelovali pri pripravi mehanizmov anketiranj, intervjujev in drugih postopkov ugotavljanja študijske obveznosti študenta

- prek študentskega sveta FSD se oblikujejo tudi drugi formalni predlogi in ugotovitve, povezane s preverjanjem dejanske obremenitve študentov in izvajanjem ECTS študija v celoti

- v primeru, da so dve leti zapored ugotovljena večja odstopanja med potrjenim kreditnim vrednotenjem in izmerjeno dejansko obremenitvijo študentov pri posameznem predmetu, je FSD dolžna izvesti korekcijo vrednotenja študijskega programa ali obremenitve obveznosti študenta pri posameznem predmetu.

 

3. člen

(Koordinatorji ECTS)

(1) Senat

FSD imenuje enega, po potrebi lahko tudi več koordinatorjev ECTS za celotno fakulteto oz. posamezne oddelke fakultete. Koordinator ECTS mora biti izvoljen v naziv visokošolskega učitelja. Imena koordinatorjev objavijo na spletni strani FSD.

(2) Koordinator ECTS na FSD:

- je pristojen za pravilno izvajanje načel in mehanizmov ECTS na FSD

- pomaga visokošolskim učiteljem in sodelavcem pri pravilni uporabi ECTS

- je pristojen in odgovoren za koordinacijo in pripravo dela predstavitvenega zbornika ECTS (information package), ki se nanaša na FSD, ter za njegovo objavo na spletni strani FSD

- je pristojen in odgovoren za pravilno vrednotenje študijskih programov s kreditnimi točkami

- sodeluje s študentskim svetom FSD, ki ugotavlja dejansko obremenitev študentov, kot je navedeno v drugi alinei 2. člena tega pravilnika

- je kontaktna oseba za študente in visokošolske učitelje

- študentom, ki se zanimajo za študij na kateri od partnerskih univerz, zagotovi dostop do predstavitvenih zbornikov (information package) in drugih potrebnih informacij o študiju na partnerskih visokošolskih institucijah

- zagotovi, da so dokumenti študentov, ki odhajajo na študij na partnersko visokošolsko institucijo, in tistih, ki so prišli iz partnerskih institucij, ustrezno izpolnjeni. Gre za dokumente: študentova prijava (application form), študijska pogodba (learning agreement), sporočilo o opravljenih študijskih obveznostih (transcript of records).

- svetuje študentom pri izbiranju posameznih predmetov ali delov študijskega programa na drugih članicah Univerze v Ljubljani, visokošolskih zavodih v Republiki Slovenji ali v tujini

- zagotovi izpeljavo postopka priznavanja kreditnih točk.

(3) Senat FSD najpozneje v dveh mesecih po uveljavitvi tega pravilnika imenuje koordinatorja/koordinatorje ECTS.

(4) Za potrebe mednarodnih izmenjav se lahko del navedenih aktivnosti razdeli oz. izvaja s koordinatorjem Socrates/Erasmus. V pristojnosti senata FSD je odločitev, ali bo te vsebine izvajala ena oseba ali več.

 

4. člen

(Priznavanje kreditnih točk)

(1) Za priznavanje kreditnih točk, ki si jih pridobijo študenti FSD na drugih študijskih programih Univerze v Ljubljani ali visokošolskih zavodih v Republiki Sloveniji ter na visokošolskih zavodih v tujini, je pristojen koordinator ECTS, po potrebi v sodelovanju s predstojnikom ustrezne katedre/instituta/centra.

(2) Koordinator ECTS preveri ali je izobraževanje na drugi instituciji potekalo v skladu z odobreno in dogovorjeno izbiro predmeta ali študijsko pogodbo (learning agreement), v kolikor je del študija potekal v tujini.

(3) V primeru, da izobraževanje ni v celoti potekalo v skladu z odobreno in dogovorjeno izbiro predmeta ali študijsko pogodbo, zagotovi koordinator ECTS, da se problem reši v okviru pristojne katedre/instituta/centra.

(4) V primeru pritožbe študenta na odločitev glede priznavanja, je pristojni organ komisija za študijske zadeve FSD.

 

5. člen

(Končna določba)

Ta pravilnik začne veljati z dnem sprejetja na senatu Fakultete za socialno delo.

 

Dekan
Doc. dr. Bogdan Lešnik