Poslovil se je Bogdan Lešnik (1952–2024)

IMG_0135 (003) Bogdan LešnikSporočamo žalostno novico, da se je za vedno poslovil naš dragi upokojeni sodelavec in bivši dekan Fakultete za socialno delo (2007-2011), izr. prof. dr. Bogdan Lešnik. Pogrešali ga bomo zaradi toliko stvari, da jih ni mogoče vseh našteti: njegovih ostrih analiz družbe in politike, zdravega cinizma in njemu lastnega ironičnega smisla za humor, predanosti projektom in izmenjavam s Šrilanko. Bogdan je bil pronicljiv sogovornik, čarovnik iskanja redkih besed in neusmiljen lektor naših besedil; kot pisec in prevajalec je bil do sebe strog in nikoli dovolj zadovoljen s svojimi besedili, ki jih je pilil do perfekcionizma. Do današnje hiper znanstvene produkcije je bil seveda vzvišen; bil je intelektualec v najbolj žlahtnem pomenu besede. Bil je dekan, ki je v težkih časih znal umiriti žogico in strasti ter povezati kolektiv. Zaslužen je za vzpostavitev študija socialnega dela skupaj z našimi kolegicami na Univerzi v Colombu. Povezoval in združeval je več svetov hkrati: bil je visokošolski učitelj na fakulteti za socialno delo in dolgoletni urednik revije Socialno delo, na ISH je vzpostavil in deset let vodil podiplomski program antropologije vsakdanjega življenja, premikal je meje na področjih psihoanalitične psihoterapije in skupinske analize, in nenazadnje, bil je pionir LGBT gibanja v Sloveniji: na njegov rojstni dan, 23.4. se je leta 1984 odvil prvi festival Magnus - homoseksualnost in kultura, ki velja kot prelomni dogodek v LGBT gibanju v Sloveniji. Ob tem so bili edini svet, kjer si je zares želel biti, njegov dom, družina, obala in morje v Unawatuni v Šrilanki, kamor pa mu kljub drugačnim željam ni uspelo še zadnjič prispeti.

Sodelavke in sodelavci Fakultete za socialno delo