Enostavna ideja: univerzalni temeljni dohodek, predstavitev knjige

VABILO NA PREDSTAVITEV AKTUALNE KNJIŽNE NOVOSTI

Enostavna ideja: univerzalni temeljni dohodek

v Trubarjevi hiši literature, Stritarjeva ulica 7, Ljubljana, v torek, 10. december 2019, ob 18.00.

Zbornik bodo predstavile avtorice in avtorji prispevkov, pogovor pa bo vodil urednik Srečo Dragoš.

UTD S Dragoš

Univerzalni temeljni dohodek (UTD)  je enostavna ideja, saj zahteva, da je treba vsaki državljanki in državljanu brezpogojno, redno in trajno zagotoviti minimalna finančna sredstva za preživetje.

Odkar so države postale promotorke neoliberalnih gospodarstev, vse bolj trpi tudi njihova socialna funkcija. Dirka navzdol pri pravicah in sredstvih je tako zelo penetrirala v socialno politiko, da si je težko predstavljati popravljanje (koncepta) socialne države na isti način kot doslej, torej s še večjim pogojevanjem, nadzorovanjem, sankcioniranjem, aktiviranjem in fleksibiliziranjem. Ti pristopi bi mogoče lahko bili smiselni, če bi njihova tarča bili zgornji sloji, nikakor pa ne spodnji. Izboljšave socialnega sistema pogojevati z obljubami o še višjih stopnjah gospodarske rasti in vmes pritiskati na najrevnejše, to ni izhod iz slepe ulice, pač pa pospeševanje hitenja v prepad. UTD je najučinkovitejši, najnujnejši in najhitrejši ukrep za izboljšave znotraj sistema. Vsi drugi ukrepi so neučinkoviti ali pa zunajsistemski. Zbornik Enostavna ideja je argumentacija ključnih poudarkov, zakaj je UTD potreben, in pa razlogov, zaradi katerih je nasprotovanje tej pravici škodljivo.

Knjigo je izdala Fakulteta za socialno delo Univerze v Ljubljani.

KAZALO

•          Srečo Dragoš: Uvod
  •          Jože Mencinger: Prihodkovna stran UTD v EU in EMU
  •          Srečo Dragoš: Zakaj je UTD izvedljiv in nujen