04.04.2025
V aprilu 2025 smo na Fakulteti za socialno delo Univerze v Ljubljani (FSD), v okviru študija na 2. stopnji (na modulu Socialno delo in medpoklicno sodelovanje) izvedli drugi (zaključni) del intenzivnejšega medpoklicnega izobraževanja, ki je trajalo dober mesec. V sklopu izobraževanja so študentke in študenti sodelovali v parih ali manjših skupinah, poleg tega pa smo izvedli tudi štiri srečanja, na katerih so se študentke in študent socialnega dela povezovali s kolegicami in kolegi s področja pedagoške in pravne znanosti različnih letnikov.
V petek, 4. aprila smo na FSD poleg gostij iz dveh osnovnih šol (OŠ) gostile tudi študentke drugostopenjskega predmeta Poglobljena diagnostična ocena in obravnava oseb s primanjkljaji na posameznih področjih učenja II na programu Specialna in rehabilitacijska pedagogika pod mentorstvom dr. Suzane Pulec Lah. Nika Lekić, specialna in rehabilitacijska pedagoginja iz OŠ Nove Jarše, nam je najprej pregledno predstavila OŠ, na kateri deluje, ter delo specialnih in rehabilitacijskih pedagoginj v OŠ, s poudarkom na sodelovanju z ostalimi profili. Katja Kadivec, socialna delavka iz OŠ Trzin, nam je predstavila OŠ, iz katere prihaja, in podrobneje tudi delo šolske svetovalne službe ter socialnega dela v njej, s poudarkom na sodelovanju z ostalimi profili. S seboj je prinesla tudi različne pripomočke, ki jih uporablja pri svojem delu. Po predstavitvah so se študentke v poklicno mešanih skupinah seznanile z različnimi situacijami, ki jih je na podlagi svojih opažanj pripravila socialna delavka. V skupinah so nato oblikovale načrt podpore, ki so ga predstavile ostalim gostiji iz OŠ pa sta podali svoja opažanja in povratne informacije. Srečanje, ki je hitro in v prijetnem vzdušju minilo, smo zaključili s krajšim razmislekom o pridobljenih kompetencah in s t. i. govorečimi vrati, na katerih so se znašli komentarji na srečanje in predlogi.
V petek, 18. aprila, pa smo se s študentkami FSD odpravile na Pravno fakulteto Univerze v Ljubljani (PF UL), kjer so nas pod mentorstvom Sare Bagari, mag. prava, gostili študenti in študentke Socialnopravne klinike. Na srečanju so študentke in študenti predstavili ugotovitve, do katerih so prišli pri delu v strokovno mešanih skupinah. Ukvarjali so se z naslednjimi aktualnimi temam s področja dolgotrajne oskrbe:
- Ureditev oskrbovalca družinskega člana po sprejetju ZDOsk-1, s pravnega in socialnodelovnega vidika
- Dvojno socialno tveganje izvajalcev storitev dolgotrajne oskrbe
- Rigidnost pri točkovanju v dolgotrajni oskrbi
- Razlika v dostopnosti in kakovosti storitev dolgotrajne oskrbe po Sloveniji in
- Zaposlovanje tujih delavcev na področju dolgotrajne oskrbe
Strnjali smo se, da nova zakonodaja na področju dolgotrajne oskrbe sicer odgovarja na nekatere izzive preteklega urejanja tega področja, hkrati pa odpira številna nova vprašanja in dileme. Med drugim se postavljajo vprašanja, kako bo izključenost svojcev s trga dela vplivala na njihove možnosti morebitnega ponovnega vstopa vanj, kdo (in kako) bo izvajal strokovno svetovanje oskrbovalcem ter nadzor nad njihovim delom, in kako se bo izvajalo nadomeščanje v času njihove odsotnosti. Vsa ta vprašanja so pomembna tako z vidika prava kot tudi socialnega dela.
Srečanji smo zaključili s pozitivnimi vtisi in razmislekom o pridobljenih informacijah ter spoznanjih. Ugotovili smo, da je tovrstno sodelovanje že v času študija nujno za boljše razumevanje dela in kompetenc strokovnih delavk na različnih področjih strokovnega dela.
Zahvaljujemo se dr. Suzani Pulec Lah (iz PeF UL) in as. Sari Bagari, mag. prava, (iz PF UL) ter študentkam omenjenih fakultet za skupno delo ter vsem sodelujočim študentkam želimo uspešen zaključek študija ter uspešno uporabo pridobljenih znanj, spretnosti ter obilo zadovoljstva na nadaljnji poti.