Management starejših zaposlenih v organizacijah - program za pridobitev mikrodokazila

Prijavnica: Povezava na prijavnico

Termini: november 2024 – januar 2025

Izvajalke in izvajalci: prof. dr. Vlado Dimovski, prof. dr. Sandra Penger, izr. prof. dr. Judita Peterlin, izr. prof. dr. Tatjana Kozjek, doc. dr. Simon Colnar in doc. dr. Anamarija Kejžar (nosilka programa)

Trajanje: november 2024 – januar 2025

Opis:

Sodobni vodje, kadrovski strokovnjaki, pa tudi bodoči vodje, se soočajo (ali pa se bodo) z vse večjim številom starejših zaposlenih (50+) v organizacijah. To so zaposleni z bogatimi izkušnjami, predvsem pa tacitnim oz. »tihim« znanjem, ki pogosto umanjka pri njihovih upokojitvah. Zato je pomembno strateško načrtovanje medgeneracijskega prenosa znanja ter poznavanja različnosti v vrednotah, znanju in zmožnostih tako med različnimi generacijami, kot posameznimi zaposlenimi v teamih. Sklop medgeneracijskega sodelovanja zato obravnava koncepte medgeneracijskega sodelovanja, prenosa znanja v učeči se organizaciji. Trend večgeneracijske delovne sile v sodobnih organizacijah vpliva na pomen vseživljenjskega učenja in nujnosti poznavanja in rabe različnih pristopov k prenosu znanja in problematike izgube znanja ob upokojitvi starejših zaposlenih. Pri tem bodo udeleženci spoznali tako organizacijske modele prenosa znanja kot tudi vlogo in možnosti uporabe umetne inteligence v ta namen. Znotraj vsebin medgeneracijskega vodenja bodo udeleženci pridobili tudi znanje o pomenu psihološke pogodbe, razvijanju odnosov v organizaciji in pomenu empatije v organizaciji. Predstavljeni bodo tako teoretični koncepti kot primeri dobre prakse doma in v tujini.

Zaposleni imajo različne zmožnosti, zato je treba primerno prilagoditi tudi delo ter delovna mesta (npr. starejšim zaposlenim). Udeleženci se bodo seznanili z različnimi oblikami fleksibilnosti na področju dela, usklajevanjem poklicnega in zasebnega življenja, ki je pomembno ne samo z vidika lastnih (npr. zdravstvenih) potreb zaposlenih pač tudi družinskih članov, ki so potrebni skrbi (npr. starejši družinski člani). Z vidika uspešne vpeljave sprememb na področju dela pa sta pomembni tako kultura kot klima v organizacijah.

Starejši zaposleni se lahko ob uspešni preventivi, spodbujanju zdravega in aktivnega življenjskega sloga tudi bolj zdravo starajo, kar nima vpliva le na vsakega posameznika, temveč tudi na učinkovitost organizacije (npr. zmanjšanje absentizma, različnih poklicnih obolenj, boljši odnosi). Udeleženci bodo spoznali tudi koncept aktivnega in zdravega staranja na delovnem mestu, različne primere dobre prakse in pomen priprave na upokojitev. Pri tem pa imajo pomembno vlogo lahko tudi pripomočki  umetne inteligence, ki lahko zaposlene povezuje že na samem delovnem mestu k ustvarjanju zdravega in aktivnega življenjskega sloga.


Načini učenja in poučevanja bodo predavanja, delavnice, študije primerov, podcasti, debate in samostojno delo.

Do konca programa bodo udeleženci izdelali praktično nalogo  - akcijski načrt medgeneracijskega prenosa znanja in spodbujanja koncepta aktivnega in zdravega staranja na delovnem mestu na primeru izbrane organizacije.


Program za pridobitev mikrodokazila je namenjen: managerjem, kadrovskim strokovnjakom in bodočim vodjem

Po uspešno zaključenem programu in opravljenih obveznostih pridobijo udeleženci potrdilo v obsegu 3 KT (kreditnih točk) Univerze v Ljubljani.

To potrdilo lahko uveljavljate tudi v odprtem kurikulu študijskega programa, v evropskem prostoru pa velja kot odlična referenca.


Program obsega 6 srečanj (lokacija Ljubljana).

V program se lahko vključi do 20 udeležencev.

V programu usposabljanja sodelujejo: Ekonomska fakulteta, Fakulteta za upravo in Fakulteta za socialno delo UL

Kotizacija:

840,00 EUR