Management starejših zaposlenih v delovnem okolju



Spletna stran projekta: https://www.fsd.uni-lj.si/raziskovalno_in_razvojno_delo/projekti/aktualni_projekti/2025011009245746/ https://www.uni-lj.si/projekti/problemsko-ucenje-studentov-v-delovno-okolje-gospodarstvo-negospodarstvo-in-neprofitni-sektor-v-lokalnemregionalnem-okolju-2024-2027-pus-v-delovno-okolje

Tip projekta: Projektno delo s študenti

Datum začetka: 01.02.2025

Datum konca: 30.06.2025

Financer: Evropska unija, Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje

Sofinancerji:

Projekt sofinancirata RS in EU iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+).

Sodelujoče organizacije:

Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani; Master Doctor, zdravstvena dejavnost, d. o. o.

Nosilna organizacija: Fakulteta za socialno delo, Univerza v Ljubljani

Nosilec/ka: doc. dr. Anamarija Kejžar

Sodelavke/ci:

doc. dr. Anamarija Kejžar, Fakulteta za socialno delo, Univerza v Ljubljani; doc. dr. Simon Colnar, Ekonomska fakulteta, Univerza v Ljubljani; prim. dr. Gordana Živčec Kalan, Master Doctor

Ključne besede:

zdravje, starejši zaposleni, delovno okolje, interdisciplinarnost, aktivno staranje

Povzetek:

Ohranjanje aktivne in zdrave starejše populacije je izjemnega pomena za družbo in je v dobrobit vseh prebivalcev. Srebrna ekonomija je hitro rastoči trg, na katerega se bo preusmeril velik del globalnega trga z izdelki in storitvami, prilagojenimi uporabnikom, in prinaša nove priložnosti za inovativno gospodarstvo. Zgodnje diagnosticiranje nevrodegenerativnih bolezni omogoča uvedbo zgodnje obravnave bolezni in podaljša obdobje neodvisnosti posameznika.

Projekt obsega interdisciplinarni pristop k analizi dobrih kadrovskih praks doma in v tujini pri managementu starejših zaposlenih v delovnem okolju. Namen projekta je spodbuditi lastno skrb za zdravo in aktivno staranje ter organizacijske ukrepe, ki spodbujajo aktivno in zdravo staranje. S pomočjo interdisciplinarnih spoznanj (socialno delo, ekonomija in medicina) bomo sodelujoči spodbudili tako management v delovnem okolju (oblikovanje ustreznega delovnega okolja in organizacijske klime), kot tudi starejše zaposlene k prevzemanju odgovornosti za ustrezno delovno okolje in prilagoditve, kot tudi skrbi za lastno zdravje.

Študenti bodo s sodelovanjem na projektu pridobili izkušnje iz delovnega okolja že v času študija, s projektom pa se tudi krepi prenos znanja med različnimi deležniki – med fakultetama in delovno mentorico (področja socialno delo, ekonomija in medicina) ter prenos znanja med šolo in delovnim okoljem.

Rezultati in vsebina projekta bodo javno predstavljeni, s čimer želimo spodbuditi tudi druga delovna okolja k aktivnim pristopom pri managementu starejših zaposlenih.